Selections

Narrative

1978 – Hamza Bangash (Canada, 2020) 17’

A LA CARTE – Taxiarchis Deligiannis, Vasilis Tsiouvaras (Greece, 2021) 11′

A PRESENT LIGHT – Diogo Costa Amarante (Portugal, 2021) 19’

A TRIP TO HEAVEN – Linh Duong (Vietnam, 2020) 15’

AUGUST SKY – Jasmin Tenucci (Brazil, Iceland, 2021) 16’

ALA KACHUU – TAKE AND RUN – Maria Brednle (Switzerland, 2020) 37’

BAD OMEN – Salar Pashtoonyar (Canada, 2020) 19’

BEAR – Nash Edgerton (Australia, 2021 remaster) 10′

CENSOR OF DREAMS – Léo Berne & Raphaël Rodriguez (France, 2021) 18′

CLOSING NIGHT – Matthieu Moerlen (France, 2020) 14’40’’

EL FANTASMA – Arturo R. Jiménez (Mexico, 2022) 24’

FREE FALL – Emmanuel Tenenbaum (France, 2021) 19’30’’

I AM DORIN – Valeriu Andriuță (România, 2020) 23′

LIKE THE ONES I USED TO KNOW – Annie St-Pierre (Canada, 2020) 18’

PLEASE HOLD – Kristen “KD” Davila (United States, 2020) 19’

ON MY MIND – Martin Strange-Hansen (Denmark, 2021) 18’

SAFE – Ian Barling (United States, 2021) 15’

SE7EN GREEN BOTTLES – Mike Dow, François Zaïdi (France, 2020) 6’

SEE YOU GARBAGE! – Romain Dumont (Canada, 2021) 17’

SHARK – Nash Edgerton (United States, 2021) 14′

SIDERAL – Carlos Segundo (France, 2021) 15’

SISTERS – Katarina Rešek – Kukla (Slovenia, 2020) 23’

SOUND OF THE NIGHT – Chanrado Sok, Kongkea Vann (Cambodia, 2021) 20’

SWIMMER – Jonatan Etzler (Sweden, 2020) 13’

THE CRIMINALS – Serhat Karaaslan (Turkey, 2021) 24’

THE DRESS – Tadeusz Łysiak (Poland, 2020) 30’

THE MOHEL – Charles Wahl (Canada, 2020) 14’

THE RIGHT WORDS – Adrian Moyse Dullin (France, 2021) 15′

THE SAVERINI WIDOW – Loïc Gaillard (France, 2020) 19′

THE VAN – Erenik Beqiri (France, 2019) 15’

YOU’RE DEAD HELEN – Michiel Blanchart (France, 2021) 24′

Animation

ANXIOUS BODY – Yoriko Mizushiri (France, 2021) 6’

BOXBALLET – Anton Dyakov (Russian Federation, 2020) 15’

BUTTERFLY JAM – Shih-Yen Huang (Taiwan, 2021) 6′

EASTER EGGS – Nicolas Keppens (Belgium, 2021) 14’

MEGAMALL – Aline Schoch (Switzerland, 2020) 4’

NAVOZANDE, THE MUSICIAN – Reza Riahi (France, 2020) 15’

POLKA-DOT BOY – Sarina Nihei (France, 2020) 8’

STEAKHOUSE – Špela Čadež (Slovenia, 2021) 19’30’’

THE PIONEERS – Simon Cottee (Canada, 2012) 10’

THE TRAIN DRIVER – Christian Wittmoser, Zuniel Kim (Germany, 2021) 6’

Experimental

IN THE AIR TONIGHT – Andrew Norman Wilson (United States, 2020) 11’

IT’S COMING IT’S REAL – Alexia Oldini, Steven Gray (United States, 2022) 8’

RARE EARTH – Robert McDougall (Australia, 2021) 31’

Student

STAGNANT – Konrad Kultys (Poalnd, 2021) 18’

WAID – Lorenz Piehl (Germany, 2021) 20’