Program

Saturday – 14 December

19:30 Narrative

FAUVE – Jeremy Comte (Canada, 2019) 16′

LUCY – Roberto Gutierrez (Bolivarian Republic of Venezuela, 2018) 14’50”

DIVERSION – Mathieu Mégemont (France, 2018) 20′

THE NARRATOR – Julia Trofimova (United States, 2018) 10’38”

CUCKOO! – Jörgen Scholtens (Netherlands, 2019) 7′

O.I. – N’cee van Heerden (Canada, 2018) 18’40”

STRIKE – Maxime Chefdeville (France, 2018) 11’57’’

STAY AWAKE, BE READY – Pham Thien An (Vietnam, 2019) 14′

STUMBLING STONES – Reza Sam Mosadegh (Germany, 2019) 13’18”

Q&A Reza Sam Mosadegh

Sunday – 15 December

19:00 Animation, Stop-Motion

Animation

MY FATHER’S SHOES – Anton Groves, Damian Groves (Romania, 2019) 16′

CIRCUIT – Delia Hess (Switzerland, 2018) 8’41”

LADDER TO YOU – Victoria Watson, Chris Watson (United Kingdom, 2018) 4’20”

DUODROM – Basil Vogt (Switzerland, 2019) 8’42”

HOW AND WHY DON JOSE DISSIPATED – Moshe Ben-Avraham (Spain, 2018) 12’38”

BLIESCHOW – Christoph Sarow (Germany, 2019) 9’38”

SUNDAY – Neil Stubbings (Switzerland, 2019) 8′

ANGEL’S TRUMPET – Martinus Klemet (Estonia, 2019) 2’26”

DON’T FEED THESE ANIMALS – Guilherme Afonso, Miguel Madaíl de Freitas (Portugal, 2019) 10′

STARDUST ODYSSEY – Tibo Pinsard (France, 2019) 2′

Stop Motion

RAY’S GREAT ESCAPE – Jie Weng (China, 2018)

RAYMONDE OR THE VERTICAL ESCAPE – Sarah Van Den Boom (France, 2018)

OM NOM NOM – Minato Matsuda, Haruna Ueno, Tomoko Taiga (Japan, 2019) 3’16”

ARCH-RIVAL – Liu Qiang (China, 2019) 5′

Monday – 16 December

19:00 – Documentary, Human Rights

Documentary

THE MAN WHO LOOKED BEYOND THE HORIZON – Martijn Blekendaal (Netherlands, 2018) 28’23”

STAN – JP Olsen (United States, 2019) 8’45”

Human Rights

THE MANDARIN TREE – Cengiz Akaygün (Germany, 2018) 18′

LA MER – Victor Claramunt (Spain, 2019) 2′

SAVAGE – Denis Dobrovoda (United Kingdom, 2018) 14’15”

THE WORLD CUP IN A SQUARE – Vito Palmieri (Italy 2018) 15′

Tuesday – 17 December

19:00 – Experimental, Music Video, Fashion Film

Music Video

BUBBLES OF TIME – Bastien Bron (Switzerland, 2018) 5′

CRANBERRY PEARLS – Harriet Titlow (United Kingdom , 2018) 3′

CHRISTMAS ON THE MOON – Lado Kvataniya (Russian Federation, 2019) 7′

THIRSTY EYES 838 – Ioan Gavriel (Austria, 2018) 6′

Fashion Film

REEBOK ALWAYS CLASSIC – Felix Umarov (Russian Federation , 2018) 1′

THE CUT – Charles Burroughs (Canada, 2018) 1’36”

MONCLER FRAGMENT HIROSHI FUJIWARA – Michal Socha, Kuba Socha (Poland, 2018) 2′

PUMA OUTLAW FILM. FREEDOM – Diyara Minrakhmanova

HUMAN – Gleb Feldman (Ukraine, 2019) 2’36”

Experimental

OH BABY! – Meghann Artes (United States, 2019) 8’30”

PASSAGE – Igor Coric (Serbia, 2019) 6’50”

REALMS – Patrik Söderlund (Finland, 2018) 20’38”

WILD WILL – Alan King (Australia, 2019) 13′

REBIRTH – Changhee Chun (United States, 2019) 5′

SHOOTING STARS – Magda Jaroszewicz (Poland, 2019) 16’40”

Wednesday – 18 December

19:00 – Student

CLAC! – Fabien Ara (France, 2018) 19’32’’

THE MOTION OF STARS – Jan Prazak (Austria, 2018) 13′

SIMON CRIES – Sergio Guataquira Sarmiento (Belgium, 2018) 19′

TIGHT SPOT – Kevin Haefelin (Switzerland, 2018) 4′

DEAD ANIMALS – David Oesch & Remo Rickenbacher (Switzerland, 2018) 10’

QUIET LAND GOOD PEOPLE – Johannes Bachmann (Switzerland, 2018) 25′

CREOLE BALLS – Uan Vicente Manrique, Vittorio Dugarte Barbarito (Bolivarian Republic of Venezuela, 2019) 12′

Thursday – 18 December

19:00 – Narrative

MADNESS – João Viana (Portugal, 2018) 12’24”

GENERICAMENTE – Giulio Neglia (Italy, 2018) 18′

THE GREEN MAN – Nicolas Motte (United Kingdom, 2019) 4’35”

THE GLORIOUS PEANUT – Fred labeye, Fred De Loof (Belgium, 2018) 18’

DIVA & ASTRO – Angel Barroeta (United States, 2018) 8’43”

IN THE HUT OF MR. VAN DEN BRINK – Björn Renner (Germany, 2019) 15′

SICK BIRDS – Anaïs Tellenne, Zoran Boukherma (France, 2018) 15′

FINAL ACT – Maria Hespanhol (Portugal, 2018) 18′

Friday – 20 December

19:00 Narrative

JUST ONE MORE – Valeriu Andriuță (Romania, Moldova) 2018 16′

THREE PAGES – Roger Gariépy (Canada, 2018) 15′

IN YOUR PLACE – Giuseppe Carleo (Italy, 2018) 14’40”

THIS IS A ROBBERY – Anna Korchagina, Ivan Stepanov (Russian Federation, 2019) 10’40”

BEYOND THE RIVER – Luca Zambolin (Italy, 2019) 15′

QUOTES FOR LIFE – Monty Scholz (Germany, 2019) 8’16”

THE INVISIBLE HAND OF ADAM SMITH – Slobodan Maksimović (Slovenia, 2017) 15’

BEING MORE LIKE BAGSY – Mikkel Storm Glomstein (Norvegia, 2018) 16’