Program

                                           

 

                                                         Saturday  – 8 December

 

19:00 – Narrative

SALIX CAPREA – Valeriu Andriuță (Republic of Moldova, 2018) 30’

Q&A Valeriu Andriuță

A WRECK IN PARADISE, OR THE PREPOSTEROUS BAR CHALLENGE – François Zaïdi (France, 2018) 19’55”

MAY DAY – Olivier Magis (Belgium, 2017) 22′

NEFTA FOOTBAL CLUB – Yves Piat (France, 2018) 17’06”

REMUE-MENINGES BRAINSTORM – Christophe Clin (Belgium, 2017) 5’55”

NICOLE’S CAGE – Josef Brandl (Germany, 2017) 15′

 

 

                                                          Sunday  – 9 December

 

19:00 – Animation, Stop Motion

Stop Motion

NOCTURNE – Anne Breymann (Germany, 2016) 5’19”

THE CURIOUS TALE OF AUNT BINKS – Gentle Giants (Canada, 2018) 7’43”

Animation

CAT DAYS – Jon Frickey (Germany, 2018) 11’09”

AUGENBLICKE-A BLINK OF AN EYE – Kiana Naghshineh (Germany, 2018) 3’55’’

SELFIES – Claudius Gentinetta (Switzerland, 2018) 3’40”

ISLAND – Max Mörtl, Robert Löbel (Germany, 2017) 2’30”

LOW BLOW – Gabriel Nóbrega, Márcio Nicolosi, Rodrigo Paulicchi (Brazil, 2018) 3’44”

KORDS – Tom Humphreys (United Kingdom, 2018) 4’12”

OUR WONDERFUL NATURE – Tomer Eshed (Germany, 2016) 3’32”

MERMAIDS AND RHINOS – Viktoria Traub (Hungary, 2017) 15’33”

HEROES – Juan Pablo Zaramella (Argentina, 2018) 3’10”

SWEET NIGHT – Lia Bertels (Belgium, 2018) 13’46”

SONDER – Neth Nom (United States, 2018) 13’08”

THE CHRISTMAS RABBIT – Christophe Lopez-Huici (France, 2018) 10’45”

ARMOR DEL AMOR – Kirk Kelley (United States, 2018) 1’45”

THE BRAVE HEART OR (THE DAY WE ENABLED THE SLEEPWALKING PROTOCOL) – Luca Schenato (United Kingdom, 2018) 9’52”

 

 

                                                         Monday – 10 December

 

19:00 – Music Video, Student

Student

THICKER THAN WATER – Laras Reinstar (Netherlands 2017) 22’11”

UP AND ARISE – Raanan Berger (Israel, 2016) 21’30”

SKINACHE – Jos van Meerveld (Netherlands, 2017) 11’57”

ALMOST EVERYTHING – Lisa Gertsch (Switzerland, 2017) 24’43”

THE TREE – Hava Mukhiyeva (Russian Federation, 2018) 21’42”

Music video

HARP – Staffan Gnosspelius (United Kingdom, 2018) 6’11”

“ROPPONGI BOYS” JET LAGZ – Bartek Kalinowski (Poland, 2017) 2’12”

METAMORPHOSIS – Katharina Ziemkus (Germany, 2018) 8’56”

 

 

                                                      Tuesday – 11 December

 

19:00 – Documentary, Fashion Film, Human Rights

Fashion Film

KARL LAGERFELD x JASPAL – Dean Alexander (United States, 2018) 1’28”

PREMIER ACTE-HEXAGONA – Agathe Riedinger (France, 2018) 2’10”

300 – Charles Burroughs (Canada, 2017) 2’14”

START THE BUZZ – Giacomo Boeri & Matteo Grimaldi (Italy, 2018) 1’23”

MEET THE SWINTON SISTERS – Javier Cortés, Lara Tascón (Spain, 2017) 4’30”

Human Rights

GET UP KINSHASA! – Sébastien Maitre (France, 2016) 21′

LAND – Raphaël Meyer (Switzerland, 2017) 7’37”

SNOW FOR WATER – Christopher Villiers (United Kingdom, 2017) 15′

YOVER – Edison Sanchez (Colombia, 2018) 11’04”

Documentary

JULULU – Michele Cinque (Italy, 2017) 15’04”

STATIONS – Julien Huger (France, 2018) 23’15”

FOURTH WALL – Dimitris Gkotsis (Greece, 2018) 9’38’’

 

 

                                                        Wednesday – 12 December

 

19:00 – Experimental

MARFA – Greg McLeod (Canada, 2017) 8’33”

AIRPORT – Michaela Müller (Switzerland, 2017) 10’35”

ALL THE THINGS – Paul McMahon (Ireland, 2017) 1’29”

DEER BOY – Katarzyna Gondek (Poland, 2017) 15′

SKYSCRAPPERS – Fabienne Giezendanner (France, Switzerland, 2017) 12’50”

SAVOR IT – Stéphane Baz (France, 2017) 5′

THE BRICK HOUSE – Eliane Esther Bots (Netherlands, 2016) 15′

THE NOISE OF LIGHT – Valentin Petit (France, 2018) 23’20”

LOST STEPS – Per Nilsson (Sweden, 2018) 10’55”

GUAXUMA – Nara Normande (Brazil, 2018) 14’16”

 

 

                                                         Thursday – 13 December

 

19:00 – Narrative

IVAN – Panagiotis Kountouras (Greece, 2018) 9’24”

Q&A Panagiotis Kountouras

72% – Lluis Quilez (Spain, 2017) 20′

AS LONG AS IT TAKES – Jean-Christophe J. Lamontagne (Canada, 2017) 13’15”

REGARDE – Charles Grammare (France, 2017) 25′

AT DAWN – Julien Trauman (France, 2018) 21’30”

A MAN FALLS FROM THE SKY – Kurt Platvoet, Jan Verdijk (Netherlands, 2017) 8’45”

ACHERON – Matthias Kreter (Germany, 2017) 13’47’’

 

 

                                                           Friday – 14 December

 

19:00 – Narrative

THE SEAGULL – Maria Popistasu, Alexandru Baciu (Romania, 2018) 15’31”

THE THIRD KING – Christoph Oliver Strunck (Germany, 2018) 25′

JE N’AI PAS TUÉ JESSE JAMES – Sophie Beaulieu (France, 2017) 18′

THE ENDLESS DAYS – Philippe Grenier (Canada, 2016) 15′

STATE OF EMERGENCY – Tarek Roehlinger (Germany, 2017) 12’20”

TRIP – Pascal Stervinou (France, 2016) 20′

RECALL – Dániel Reich (Hungary, 2017) 19’50”

TIIKERI – Mikko Myllyahti (Finland, 2018) 10′